top of page
Zdjęcie autoraHIQUALOG

E-commerce wybiera samolot

Ostatnie 10 lat to czas rekordów dla spedycji lotniczej. Zarówno tych chlubnych jak i nie do końca.

Od 2015 do 2020 roku rokroczny udział rynku spedycji lotniczej w globalnym transporcie cargo konsekwentnie wzrastał o kilka procent osiągając rekordowe 8 procent w roku 2017.


Trzy lata później, wraz z pandemią COVID-19, przyszedł niechlubny tym razem rekord. W roku 2020 przewieziono ponad 101 tys. ton cargo „on board”, co stanowi spadek o 18,1% w porównaniu do 2019 roku. Branża turystyczna niemal stanęła, a z nią samoloty pasażerskie, które mogły do luków zabierać każdorazowo dodatkowe 30 ton towarów.


Więcej kupujemy, więcej wysyłamy Na szczęście rok 2021 przyniósł dynamiczny wzrost wartości obsługiwanego sektora o ponad 14,9 proc. dając najszybszy wzrost w sektorze od 2011 roku – dane z raportu autorstwa Transport Intelligence (TI). Wzrost ten to skutek dynamicznego rozwoju sprzedaży e-commerce, oraz zapotrzebowaniem związanym z sektorem medycznym (szczepionki na COVID-19, maseczki), który niemal w 100% spadł na branżę lotniczą. Dodatkowo, transporty lądowy i oceaniczny nie były w stanie obsłużyć olbrzymiego popytu na usługi transportowe w 2021 r stąd wielu przedsiębiorców przeniosło się do transportu powietrznego. Rok 2022 to znów lekki spadek związany ze spowolnieniem rozwoju gospodarczego oraz sytuacją geopolityczną i wojną w Ukrainie. Dalsze prognozy TI wyraźnie wskazują na mariaż międzynarodowych zakupów e-commerce ze spedycją samolotową. W okresie 2021 -2026 wzrosty nie będą może spektakularne, ale dla branży cargo lotniczego będą się one plasowały na stabilnym średniorocznym poziomie 4%.


Dokąd najczęściej latają frachtowce? W 2021 r. były to Azja i Pacyfik, Ameryka Północna i Ameryka Południowa, przy czym jedynie Azja (z 13,8 proc.) zanotowała rozwój wyższy niż średnia globalna (18,3 proc. rok do roku). Analitycy z TI spodziewają się, że jeszcze w 2022 r. w obu segmentach globalnej spedycji rynek północnoamerykański będzie rozwijał się szybciej zarówno od rynków Azji jak i Europy . Jednak w perspektywie do 2026 r. trend ten się ma odwrócić i z trzech największych rynków to Azja i Pacyfik zaliczą najlepszy średnioroczny wzrost (4,5 proc. przy 3,4 proc. Europy i 3 proc. Ameryki Płn.). Co ciekawe globalnym liderem wzrostów w obu segmentach ma być w tym okresie region Afryki Sub-Saharyjskiej, która już w 2022 r. ma być najszybciej rozwijającym się rynkiem spedycji lotniczej.


4 wyświetlenia

Commentaires


bottom of page